Podnośniki koszowe mogą ratować życie!

Zastosowanie podnośników koszowych jest naprawdę bardzo szerokie, o czym już pisaliśmy w jednym z artykułów na naszej stronie. Prace montażowe, przycinanie drzew, konserwacja na wysokościach, pomoc w pracy magazynierów to tylko niektóre z sytuacji, gdzie podnośniki koszowe będą przydatne. Dziś chcielibyśmy poruszyć temat zastosowania podnośnika w pracy straży pożarnej.

Specjalistyczne pojazdy pożarnicze muszą spełniać bardzo wysokie wymagania ratowników, którzy wykorzystują pożarnicze podnośniki koszowe do ratowania ludzkiego życia. Tutaj absolutnie nie może być mowy o niesprawnym sprzęcie, przestarzałych modelach podnośników czy o jakichkolwiek błędach. Takie pojazdy muszą charakteryzować się wysoką wydajnością, niezawodnością i bezpieczeństwem. Najważniejsze jest uzyskanie maksymalnego zakresu pracy przy jednoczesnym zachowaniu minimalnego czasu przygotowania podnośnika koszowego do działania ratowniczo-gaśniczego. Można śmiało powiedzieć, że w straży pożarnej podnośniki koszowe są profesjonalnym narzędziem ratowniczym.

Dzisiejsze podnośniki pożarnicze dostarczają służbom ratowniczym najlepsze rozwiązania i zaawansowane technologie. Producenci takich pojazdów zapewniają także szeroki wybór opcji dodatkowych, dzięki czemu możliwe jest dokładne dopasowanie podnośnika koszowego do wykonywanych zadań ratowniczo-gaśniczych. Podnośniki w straży pożarnej oferują najlepsze parametry operacyjne wymagane dla tego typu narzędzi ratowniczych przy niskich czasach ich sprawiania, dzięki czemu ratownik może łatwo i szybko pokonać każdy rodzaj przeszkód utrudniających wykonywanie działań ratowniczych, korzystając z wybitnie wysokich standardów bezpieczeństwa i wyposażenia.

W zależności od zadań ratowniczych, przyszły użytkownik podnośnika ma możliwość wyboru podnośników koszowych o szerokim wachlarzu standardowego wyposażenia. W przypadku wyposażenia dodatkowego to służba ratownicza podejmuje decyzję czy stawia na prostotę konstrukcji czy zdecydowanie bardziej oczekuje od podnośnika najwyższego komfortu i bezpieczeństwa pracy.

podnośniki koszowe
 

Samochód hydrauliczny podnośnik koszowy z drabiną ratowniczą [SHD] dedykowany jest wyposażeniu jednostek państwowej, ochotniczej oraz zakładowej straży pożarnej, działających głównie w aglomeracjach przemysłowych i miejskich.

Pojazd przystosowany jest do przewozu 2-3 strażaków, rozbudowany jest o funkcje z zakresu ratownictwa wysokościowego. Podnośnik pożarniczy ma umożliwić jednostkom straży pożarnej realizowanie działań ratowniczo-gaśniczych oraz ratownictwa wysokościowego. Standardowe wysokości ratownicze dla hydraulicznych podnośników koszowych w Polsce to 25, 32, 44, 53, 61 i 68 metrów. Rekordzistą na świecie jest podnośnik koszowy o wysięgu ratowniczym 112 metrów wysokości – niestety nie jest dostępny w naszym kraju.

Wyposażenie podnośnika umożliwia strażakom-ratownikom prowadzenie specjalistycznych działań, takich jak umożliwianie ewakuacji poszkodowanych, udzielanie pierwszej pomocy w trudno dostępnych miejscach lub miejscach na wysokości (np. wysokie budynki, studnie etc.), jak również działania gaśnicze czy techniczne – przykładowo przy pożarach hal, budynków sakralnych, usuwanie gałęzi czy uszkodzonych poszyć dachowych, rozwijanie linii gaśniczych na dachu, a także wiele innych prac.

Podnośniki koszowe stosowane w pożarnictwie i ratownictwie muszą spełniać bardzo restrykcyjne normy techniczne, normy bezpieczeństwa i wiele innych wymogów. Dzięki ich pracy ratownicy mogą czuć się bezpieczniej i pewniej, a także zdecydowanie szybciej reagować i wykonywać swoje działania na różnych wysokościach. Gdy chodzi o życie człowieka – liczy się czas, ale i zapewnienie bezpieczeństwa służbom ratowniczym. Bez możliwości korzystania z nowoczesnych podnośników koszowych wiele akcji ratowniczych nie mogłoby się odbyć z powodzeniem, wielu ludzi nie zostałoby uratowanych i wiele pożarów nie zostałoby ugaszonych. Rola podnośników samochodowych w ratownictwie jest więc bardzo duża i nie do opisania.

My co prawda nie należymy do straży pożarnej, ale w razie potrzeby nasze podnośniki samochodowe są gotowe, by pomóc. Pamiętamy o tym, że warto pomagać i dlatego jeżeli kiedykolwiek moglibyśmy pomóc uratować czyjeś życie udostępniając naszą maszynę dla ratowników – jesteśmy gotowi!